"Očaři" spustí přímý přenos ze sálu. Malá pardubická Live se blížíMalá pardubická Live nabídne živé přenosy z očních operací. Na snímku lékaři s novým mikroskopem. FOTO: Nemocnice Pardubického kraje  Pardubice
  11.05.2017

V pátek 12. května v děvět hodin dopoledne se v Pardubické nemocnici uskuteční již tradiční setkání očních lékařů, tentokrát pod novým názvem Malá pardubická Live. Čtvrtý rok po sobě budou jeho součástí i operace přenášené živě do posluchárny, doprovázené odborným komentářem.

Live Surgery aneb chirurgie naživo. To je hlavním tématem letošního setkání očních lékařů na očním oddělení Pardubické nemocnice.

„Živé přenosy z operačního sálu jsou pro účastníky setkání vždy zajímavé. Letos jsme navíc získali nový operační mikroskop, který z hlediska technologie patří mezi světovou špičku,“ uvedl primář očního oddělení Jan Novák.

Ten pak společně s Evou Klofáčovou z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Praha v praxi předvede moderní pojetí operace šedého zákalu.

„Já budu operovat přední segment oka, kolegyně zadní segment,“ dodal docent Novák.

Přímý přenos bude ve velké posluchárně Pardubické nemocnice komentovat Jiří Blažek, který v následném bloku přednášek zasvětí posluchače do svých poznatků z práce dobrovolníka v Ghaně, kde pomáhal s operacemi šedého zákalu.

Další přednášky přiblíží například problematiku nemocí sítnice

Lékaři a sestry očního oddělení si pro akci připravili ještě dalších šest přednášek. V nich bude řeč mimo jiné o pooperačních komplikacích či diabetické retinopatii, což je nezánětlivé onemocněnní oční sítnice.

„Diabetická retinopatie je vzhledem ke stoupajícímu počtu diabetiků chronickým problémem naší společnosti,“ uvedl primář Novák.

Program na závěr jako host doplní oční lékař z Mladé Boleslavi Tomáš Zaydlar, jenž všechny přítomné seznámí s výsledky léčby vitreomakulárního trakčního syndromu – onemocnění rozhraní sklivce a sítnice.


Autor: ) (red

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: